Money Diaries: What I spent this week on my kids’ lunches
Our money expert shares a detailed diary on how much she spent on lunch for her children this week

If you’ve noticed the cost of your food shop go up in recent months, you certainly won’t be alone. Thanks to rising inflation, many families are concerned about how to save money on food and are changing their shopping habits as a result. This might be through shopping in the cheapest supermarket, switching to own-brand products or using a supermarket loyalty card.
In a bid to see exactly how much I spend on my two children’s lunches each day, I started a money diary for the first week of the Easter holidays. As I get a weekly delivery from Tesco, I’ve used Tesco for my cost comparison.
By keeping a diary, I hope to be more mindful about how much I'm spending on food and see where I might be able to cut back or shop smarter to save money. By sharing it with you, I hope it either gives you some ideas on how you might be able to make some savings too, or help you realise just how well you are doing at keeping your costs under control.
Something I feel is important to note - unless my kids have school dinners, they tend to have their hot meal in the evening.
Saturday - £3.56
Today, my son had leftover pizza from the night before, while my daughter had a cheese and ham toastie for lunch. Neither of my kids likes squash, preferring water (even though my daughter has a massively sweet tooth), so at least I save a few pennies that way.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
Goodfellas pepperoni pizza | £3 | £1.50 (half) |
Kingsmill 50/50 bread (20 slices) | £1.40 | 14p (2 slices) |
Tesco cheese slices (10 pack) | £2.65 | 27p (1 slice) |
Tesco ham (8 slices) | £2.25 | 56p (2 slices) |
Hula Hoops (12 pack) | £3.50 | 58p (2 packs) |
Carrots (800g bag) | 40p | 5p |
Apples (6 pack) | £1.39 | 46p (for 2) |
Sunday - £2.93
On Sunday, my son had a ham roll, while my daughter had another cheese and ham toastie. Both had crisps and other bits.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
Warburton white sandwich rolls (6 pack) | £1.20 | 20p (1 roll) |
Kingsmill 50/50 bread (20 slices) | £1.40 | 14p (2 slices) |
Tesco cheese slices (10 pack) | £2.65 | 27p (1 slice) |
Tesco ham (8 slices) | £2.25 | £1.41 (5 slices) |
Hula Hoops (12 pack) | £3.50 | 58p (2 packs) |
Carrots (800g bag) | 40p | 5p |
Kit Kat (14 bar pack) | £1.95 | 28p (2 bars) |
Monday - £4.66
I made a packed lunch for both of them today as they were off on adventures with Nana. They had rolls (one ham, one cheese), crisps and other snacks.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
Warburton white sandwich rolls (6 pack) | £1.20 | 40p (2 rolls) |
Tesco cheese slices (10 pack) | £2.65 | 27p (1 slice) |
Tesco ham (8 slices) | £2.25 | 84p (3 slices) |
Cucumber | 79p | 15p |
Skips (6 pack) | £1.50 | 50p (2 packs) |
Apples (6 pack) | £1.39 | 46p (for 2) |
Yoyo Bear (5 pack) | £2.85 | £1.14 (for 2) |
Cadbury Mini Egg Easter cakes (5 pack) | £2.25 | 90p (2 cakes) |
Tuesday - £3.82
Jacket potatoes were on the menu for lunch on Tuesday. Cheese and beans for my son, tuna and cheese for my daughter.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
McCain frozen jacket potatoes (8 pack) | £4.80 | £1.20 (2 potatoes) |
Tesco baked beans (420g) | 50p | 25p (half tin) |
Tesco grated cheese (250g) | £2.65 | 66p |
Tesco tuna (3 x 80g pack) | £2.10 | 70p (1 tin) |
Bananas | 16p | 32p (for 2) |
Cadbury mini rolls (10 pack) | £3.45 | 69p (2 cakes) |
Wednesday - £3.09
Back to toasties today, and both opted for tuna and cheese. They also had some carrots and houmous.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
Kingsmill 50/50 bread (20 slices) | £1.40 | 28p (4 slices) |
Tesco cheese slices (10 pack) | £2.65 | 54p (2 slices) |
Tesco tuna (3 x 80g pack) | £2.10 | £1.40 (2 tins) |
Carrots (800g bag) | 40p | 5p |
Tesco houmous (200g) | £1.20 | 50p |
Bananas | 16p | 32p (for 2) |
Thursday - £4.85
Thursday saw the return of the jacket potato.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
McCain frozen jacket potatoes (8 pack) | £4.80 | £1.20 (2 potatoes) |
Tesco baked beans (420g) | 50p | 25p (half tin) |
Tesco grated cheese (250g) | £2.65 | 66p |
Tesco tuna (3 x 80g pack) | £2.10 | 70p (1 tin) |
Yoyo Bear (5 pack) | £2.85 | £1.14 (for 2) |
Cadbury Mini Egg Easter cakes (5 pack) | £2.25 | 90p (2 cakes) |
Friday - £2.84
On Friday, both children had a fish finger sandwich and more carrots and houmous.
Header Cell - Column 0 | Cost per item/packet | Cost for lunch |
---|---|---|
Kingsmill 50/50 bread (20 slices) | £1.40 | 28p (4 slices) |
Tesco fish fingers (30 pack) | £3.95 | £1.05 (8 fish fingers) |
Skips (6 pack) | £1.50 | 50p (2 packs) |
Carrots (800g bag) | 40p | 5p |
Tesco houmous (200g) | £1.20 | 50p |
Apples (6 pack) | £1.39 | 46p (for 2) |
Total cost for week
When I tot everything up, I've spent £25.75 this week on lunches for the kids.
What I've learned from keeping a money diary
Seeing how much I’ve spent on lunches this week has been a little scary, especially as this doesn’t include the endless snacks I need to supply. However, it’s enabled me to see where I can reduce costs.
Using up leftovers from the night before is certainly one option, but I can also save money by making my own bread rather than buying it. I have a bread maker, so all I need to stock up on is yeast and bread flour (which I often do), and this will make several loaves. My son actually prefers this bread anyway, and I know it’s not packed full of preservatives. The downside is it doesn’t keep as long. I also need to start using my bread maker for pizza bases, as not only will they be healthier, they should also save me a few pennies.
Looking at the above has also made me realise I need to swap to more own-brand products, rather than buying the big brands. Buying items such as Yoyo Bears also pushes up the price of my shop - however, getting fruit into my daughter any other way is sometimes a battle.
Because I am often pushed for time, I also tend to spend more on convenience - for example, I often buy McCain frozen jacket potatoes and sliced cheese, rather than opting a standard bag of jacket potatoes (that take no longer in the microwave) and a large slab of cheese that I cut myself. So perhaps it’s time I stopped this.
If I’m better at planning ahead, I’ll also be able to buy more in bulk - eg. using a large tin of tuna split over a couple of days, rather than buying lots of smaller tins.
As well as being a mum of two, Rachel is a freelance personal finance journalist who has been writing about everything from mortgages to car insurance for over a decade. Having previously worked at Shares Magazine, where she specialised in small-cap stocks, Rachel developed a passion for consumer finance and saving money when she moved to lovemoney.com. She later spent more than 8 years as an editor at price comparison site MoneySuperMarket where she helped support the CRM programme, as well as the SEO and PR teams, often acting as spokesperson. Rachel went freelance in 2020, just as the pandemic hit, and has since written for numerous websites and national newspapers, including The Mail on Sunday, The Observer, The Sun and Forbes. She is passionate about helping consumers become more confident with their finances, giving them the tools they need to take control of their money and make savings. In her spare time, Rachel is a keen traveller and baker.
-
-
BBC iPlayer Numberblocks: How you can enjoy guilt-free family holidays while teaching the kids a thing or two
Because, every day's a school day, right? This animated series is too cool for just the classroom....
By Selina Maycock • Published
-
Channing Tatum just made the most hilariously relatable parenting confession about his daughter Everly
The Magic Mike star is dad to Everly, 10, with ex-wife Jenna Dewan.
By Selina Maycock • Published
-
Get high-street branded clothes for the whole family for less than £5 with this secret website
Plus you can bag a loads of high-street homeware bargains too!
By Sarah Handley • Published
-
6 places tired parents can get free coffee - you're welcome!
Find out how to get a free coffee and treat yourself to a guilt-free pick-me-up
By Rachel Wait • Published
-
How much does it cost to run a fan and can you have one in a baby's room?
Knowing how much it costs to run a fan is essential when the weather is warming up and energy bills are still high
By Sarah Handley • Published
-
It cost us £350 to bottle feed our baby, but we don't regret it one bit
We chat to the parents of three-year-old Max about the cost of their bottle feeding journey
By Sarah Handley • Published
-
Families are confused about the energy price cap - here are the 6 main need-to-knows
There's been so much going on when it comes to your family's energy bills over the last 18 months, it's no wonder people are confused
By Sarah Handley • Published
-
How much does a baby cost and how can you keep expenses down?
Knowing how much a baby costs can help you budget accordingly, but our money expert also explains how you can keep the cost low
By Emma Lunn • Published
-
I’d never spend more than £400 on a pram - you may disagree, but hear me out
One mum explains why she refused to fork out several hundred pounds on a fancy pram for her kids
By Rachel Wait • Published
-
Martin Lewis issues holiday warning you need to hear
"I say this with a hint of desperation"
By Charlie Elizabeth Culverhouse • Published