Savvy mum shares how to save £10 a week on packed lunches (and we're converted!)
If you're getting into the swing of making packed lunches again, and want to keep costs low, then follow these easy tips


Parenting advice, hot topics, best buys and family finance tips delivered straight to your inbox.
Thank you for signing up to GoodTo. You will receive a verification email shortly.
There was a problem. Please refresh the page and try again.
As parents and children settle in to the new school year, many are also settling back into the ritual of making packed lunches too.
As well as researching the best school shoes to start the new academic year off correctly, some parents might have also investigated whether their child can get free school meals, or even weighed up the cost difference between school dinners and packed lunches. But with living costs still high, it never hurts to keep costs low where possible.
One mum has shared a video on Instagram of two almost identical packed lunches, with two very different costs, and it's jam-packed full of tips for how other parents can reduce the cost of making a packed lunch.
Packed lunch comparison
Gemma Bird, aka @moneymumofficial on Instagram, boasts more than 350,000 Instagram followers who love her savvy tips that are perfect for family life.
To help families cope with back to school costs, Gemma shared a video comparing the price of two almost identical lunchboxes.
One included a selection of pre-made items, including a Fruit Shoot, a box of raisins and a bag of crisps, while the other included the same items, but home-made versions.
A post shared by Gemma Bird (@moneymumofficial)
A photo posted by on
The pre-made lunch cost £3.08, while the homemade version cost almost £2 less at £1.11. Over the course of a week, that would tot up to a saving of £10. If you had more than one child, the savings soon add up.
How Gemma cut the cost of the packed lunch
- Instead of using an individual, pre-prepared pack of raisins, Gemma decanted a portion of raisins from a larger bag into a pot
- Instead of a individual mini roll, Gemma bought a cake and cut it up into single portions
- For crisps, Gemma bought a big sharing bag, and portioned some out into a sandwich bag to put into the cheaper packed lunch
- When it came to cheese, Gemma cut some off a larger block and wrapped it in clingfilm as an alternative to snack cheeses like Babybel
- Costs can be cut further by using spreads and jams in sandwiches as opposed to meats and cheeses
- For the drink, Gemma takes a clean Fruit Shoot bottle and refills it with squash. Not only can this save money, but it's also a great way to reuse the plastic bottle.
If you want to know how to save money on food, it's worthwhile checking that you are shopping at the cheapest supermarket, and that you know how to reduce food waste. You can also find some excellent packed lunch ideas in our food section.
Goodto Newsletter
Parenting advice, hot topics, best buys and family finance tips delivered straight to your inbox.

Sarah is Goodto.com's Money Editor. After segueing into the world of personal finance from the Homes sector, and acting as launch editor of Goodto's sister brand TheMoneyEdit.com, Sarah now focuses on family finance. She is passionate about cutting through confusing jargon to help people make sound financial decisions, avoid overspending and set themselves and their families up for a financially-stable future.
-
-
Cheapest online food shopping: delivery costs compared, plus are online grocery orders more expensive?
We explain how to get the cheapest online food shopping, compare supermarket delivery charges and reveal whether supermarkets really charge more for online orders
By Sarah Handley Published
-
180 of the best jokes for kids - trust us, they'll have all ages LOLing (we love #63)
Get ready for nonstop laughter with this collection of hilarious, kid-friendly jokes perfect for ages 4 to 12
By Joanne Lewsley Published
-
Cheapest online food shopping: delivery costs compared, plus are online grocery orders more expensive?
We explain how to get the cheapest online food shopping, compare supermarket delivery charges and reveal whether supermarkets really charge more for online orders
By Sarah Handley Published
-
LEGO discount codes for September 2023 and how to find LEGO promo codes
Spend wisely by using these LEGO discount codes and promotions to save money on gifts for the kids (or yourself)
By Rachel Lacey Published
-
Cheap LEGO: where to find it and 12 unmissable deals to grab right now
If you're looking for cheap LEGO, we've got you covered
By Rachel Wait Published
-
15 most expensive private schools in the UK, and the famous names that attended them
With the start of a new school year upon us, we list the most expensive private schools in the country and the notable alumni that attended
By Sarah Handley Published
-
5 everyday foods you should never bulk buy (and 5 you absolutely should)
We look at the foods you should never bulk buy, the ones you should and the pros and cons of bulk buying that all families should consider
By Emma Lunn Published
-
Can you freeze butter to make it last longer?
Bakers, listen up!
By Sarah Handley Published
-
50/30/20 budgeting rule: 5 things all families need to know (and #3 is key)
The 50/30/20 budgeting rule can help you manage your family finances, but it won't be suitable for everyone. Here are five things you should consider before adopting it.
By Emma Lunn Published
-
How to teach kids about money - expert tips for toddlers to teens
It’s an important lesson for them to learn, but where should you start? Our money expert explains
By Rachel Wait Published