I tried this mum's clever hack to save 25% on cheese and it works
I wish I'd done it sooner

A popular mum and money influencer, who has more than 300,000 followers on Instagram, has shared a super simple hack that can save you 25% on a shopping trolley essential.
Filming in her local supermarket, @Moneymumofficial shared how she compares the prices of grated cheese and a block of the exact same cheese and shares her tip for getting the convenience of the more expensive option for less.
For many households, grated cheese is a family favourite - being the perfect cheesy companion to anything from a sandwich or jacket potato to a really yummy lasagne or pasta bake. But with food prices high and families more concerned than ever about how to save money on food, this kind of simple hack has never been more important.
But many people (myself included) don't always realise just how much extra they are paying for the convenience of pre-prepared items, like grated cheese. It's also worth wising up to other sneaky ways supermarkets get you to spend more money.
Watch @Moneymumofficial’s cheesy tip
A post shared by Gemma Bird (@moneymumofficial)
A photo posted by on
Gemma Bird, aka @Moneymumofficial, shared an example in a recent Instagram reel. In her local Tesco supermarket, a 250g bag of grated extra mature cheddar costs £2.65, while a 400g block of the same cheese costs £3.20.
So on the face of it, you might opt for the bag of grated cheese because it’s cheaper and super convenient (even though you actually get less).
But Gemma goes on to point out that it is crucial to compare the price per kilogram of each of the cheese options to discover the true price difference. Looking at the labels on the supermarket shelf, Gemma points out that the grated cheese costs £10.60 per kilogram, while the block of the exact same cheese costs only £8 per kilogram (if you tend to do your food shopping online, you should find a price per kilogram next to the product price for easy comparison).
That means for every kilogram of this grated cheese you buy, you are paying £2.60 (or an extra 25%) for someone to grate it for you.
Gemma then shares her hack of buying the block version of her favourite cheese and grating it when she gets home, storing it in food bags (and even freezing it) so that it’s still super convenient and ready whenever she needs it.
Followers commented on Gemma’s post, offering even more tips for perfect at-home grated cheese. One commented that if you add a teaspoon of cornflour to the bag of grated cheese you can prevent the cheese from clumping together. Similarly, another commented that she likes to spread the grated cheese out on a tray and freeze it before putting it in a bag to also prevent clumping.
For anyone like me, who has been paying extra for grated cheese because of the convenience, I timed myself grating an entire 400g block of cheddar - and it took me less than two minutes.
Sarah is Goodto.com's Money Editor. After segueing into the world of personal finance from the Homes sector, and acting as launch editor of Goodto's sister brand TheMoneyEdit.com, Sarah now focuses on family finance. She is passionate about cutting through confusing jargon to help people make sound financial decisions, avoid overspending and set themselves and their families up for a financially-stable future.
-
-
Prince Louis set for jealousy over mum Kate's latest exciting outing
The Wales youngster has missed out on his favourite game as the Princess of Wales gets sporty.
By Selina Maycock • Published
-
Father's Day origins: What is the history of the day and why do we celebrate it?
We share the origins of Father's Day as well as how to celebrate it.
By Ellie Hutchings • Published
-
What happens to your pension when you’re on maternity leave?
Don't forget to check what happens to your pension before you go on maternity leave - it could make a massive difference to your future
By Rachel Lacey • Published
-
This shower hack is so not family-friendly, and would have only saved me £1.54!
Our Money Editor is always up for trying a money-saving hack, but this is one she won't be sticking to
By Sarah Handley • Published
-
7 surprisingly easy ways families can save money without even trying
Saving money is hard during a cost of living crisis, but make sure you know the ways you can save a bit more without feeling the pinch
By Rachel Lacey • Published
-
How to switch energy suppliers and get a better deal for your family
Knowing how to switch energy suppliers could help lower bills when the energy price cap falls
By Rachel Wait • Published
-
Get high-street branded clothes for the whole family for less than £5 with this secret website
Plus you can bag a loads of high-street homeware bargains too!
By Sarah Handley • Published
-
6 places tired parents can get free coffee - you're welcome!
Find out how to get a free coffee and treat yourself to a guilt-free pick-me-up
By Rachel Wait • Published
-
How much does it cost to run a fan and can you have one in a baby's room?
Knowing how much it costs to run a fan is essential when the weather is warming up and energy bills are still high
By Sarah Handley • Published
-
It cost us £350 to bottle feed our baby, but we don't regret it one bit
We chat to the parents of three-year-old Max about the cost of their bottle feeding journey
By Sarah Handley • Published